Arabaların vazgeçilmez parçalarından biri olan marşpiyel, aracın ön ve arka tekerleklerinin arasında bulunan, yapısal bütünlüğü koruyan parçadır. Marşpiyel sayesinde araç ortadan bükülmelere karşı korunur, araca her iniş – binişte paça tozunu alır ve olası bir kaza anında aracın ön – arka ekseninde sağlamlığı artırarak hasar en aza indirgenir. Bu yüzden hatasız bir marşpiyel aracın güvenliği için oldukça önemlidir. Ayrıca marşpiyeller aracın tarzına uyumlu olması için çeşitli tasarımlarda üretilir.


MARŞPİYEL / YAN ETEK UYGULAMALARI İşleminde Öncelikli olarak Volswagen, Seat, Opel, Honda, Fiat, Toyota, Alfa Romeo, Skoda, Mazda, Renault, Chevrolet, Ford, Kia, Hyundai, Peugeot, Subaru ve diğer markalara hizmet verilmektedir.

VİP HİZMETİMİZ Porsche, Mini, Land Rover, Mercedes, Bmw, Audi, Volvo araçlarınız için lütfen bizi arayın!

ŞİMDİ ARAYIN! | WHATSAPP DESTEK

0539 692 93 90


Marşpiyelin Araçta Yeri Ve Görevi

Marşpiyel aracın gövde yapısında rol alan, tek gövdeli araçlarda kullanılan bir parçadır. Aracın ön ve arka tekerlek arasında, kapının alt kısmında yer alır. Aracın hem sağ hem sol kısmında bulunan marşpiyel, yere en yakın bulunan parçadır. Yere yakın araçlarda tümsekler, kaldırım kenarları gibi sert ve engebeli yerlerde yere sürtmesiyle hasar alabilirler. Bunun yanı sıra olumsuz hava koşullarında kendi dayanıklılığını yitirerek olası darbelerde daha kolay hasar alabilir. Marşpiyellerin boyu, genişliği ve kullanıldığı malzemesi araç modellerine ve markalarına göre değişir. Elbette bu etkenler fiyatı da belirleyici özelliktedir.

Marşpiyel araçtaki koruma görevinin yanı sıra araca estetik ve güzel bir görünüm de katar. Farklı tarzlarda ve renklerde karşınıza çıkan marşpiyel parçalarını kendi zevkinize, aracınızın modeline ve markasına göre seçebilirsiniz. Genellikle SUV tarzı araçlarda bulunan yan basamak marşpiyele sabitlenir. Bu durum marşpiyel parçasının dayanıklılığını azaltır ve yapısının bozulmasına neden olur. Bazı araçlarda sportif görünümü artırmak için marşpiyele farklı parçalar monte ediliyor. Monte edilme esnasında marşpiyel yapısı bozulmaması için çift taraflı bantlar, silikon gibi malzemeler kullanılır. Bu sayede hem parçanın takılıp çıkarılması kolaylaşır hem de aracın orijinalliği korunur.

Hasarı Ortadan Kaldırın

Marşpiyel, araçta yere en yakın bulunan parça olduğu için, tümsek, kaldırım gibi engebeli yerlere sürtebilir, yoldaki asfalt taşlarından zedelenebilir. Bu tarz zedelenmeler boya kullanılmadan göçük düzeltme işlemleriyle onarılabilir. Vakumla çekme, en çok kullanılan göçük düzeltme işlemidir. Bu işlemi uygulamak için marşpiyel plastikten malzemeden üretilmemiş olmalı ve marşpiyelde orijinal boya harici bir boya bulunmamalıdır. Vakumla çekme işlemi için düzeltme seti (silikon tabancası, vantuz ve çekme aleti) gerekiyor. İçinde silikon bulunan silikon tabancası ısıtılır. Isınma sırasında marşpiyelde göçük bulunan alan silinir. Isınan silikon vantuz altına sıkılır ve vantuz, göçüğe yerleştirilir. Göçüğün büyüklüğüne göre kullanılan vantuz sayısı artabilir. Göçüğe yerleştirilen vantuzlar kuruduktan sonra çekme aletiyle vantuzlara belli bir basınç uygulanır, göçüğün yavaş yavaş düzelmesi sağlanır. İşlem bitince, taşan silikon (varsa) silikon çıkarıcı maddelerle yüzeyden çıkarılır. İşlem sonrası olası şişmeler, tırtıklanmalar, çekiç yardımıyla ufak darbeler yapılarak giderilir. Ancak marşpiyel parçasında yırtılma, kopma gibi büyük hasar durumu söz konusu ise marşpiyel parçası bütün halde çıkarılır, yerine yeni parça monte edilir.

Marşpiyel parçasıyla birlikte arka kapı, arka çamurluk gibi parçalarda da zedelenme görülüyorsa, bu sorunu gidermek için arka çamurluk düzeltme, arka kapı sacı düzeltme vb. uygulamalar yapılır. Elbette bu düzeltme işlemlerini kendiniz yapmaktansa işi bilen ustalara bırakırsanız hem teknik açıdan hem de görüntü açısından daha iyi ve kaliteli sonuçlar alabilirsiniz.

Marşpiyel hangi malzemelerden üretilir?

Marşpiyel üretimi, fiberglass malzeme veya plastik malzeme kullanılarak yapılır.

Marşpiyel tercihi nasıl yapılır?

Teknik açıdan, aracınızın modeline ve markasına uygun bir marşpiyel seçmelisiniz. Bunun yanında birçok renkle ve tarzla karşınıza çıkan marşpiyel parçasını kendi zevkinize göre seçebilirsiniz.

Araçlarda marşpiyel olması zorunlu mudur?

Araçlarda marşpiyel parçası kullanılmak zorunda değildir ancak bütün araçlarda, aracın bütünlüğünü ve olası darbelere karşı koruması için bulunur.