Spoiler modelleri araçların daha kolay hareket etmesini sağlayan önemli gövde aksesuarlarından biridir. Hemen hemen tüm araba markaları için sürüş performansını artırmanıza yardımcı olacak ön, arka, bagaj ya da lip spoiler çeşitleri arasından dilediğiniz seçimi yapabilirsiniz.


SPOİLER / SPOYLER UYGULAMALARI İşleminde Öncelikli olarak Volswagen, Seat, Opel, Honda, Fiat, Toyota, Alfa Romeo, Skoda, Mazda, Renault, Chevrolet, Ford, Kia, Hyundai, Peugeot, Subaru ve diğer markalara hizmet verilmektedir.

VİP HİZMETİMİZ Porsche, Mini, Land Rover, Mercedes, Bmw, Audi, Volvo araçlarınız için lütfen bizi arayın!

ŞİMDİ ARAYIN! | WHATSAPP DESTEK

0539 692 93 90


Spoiler Nedir?

Spoiler, sürtünmeyi azaltmak için otomobillerde kullanılan aerodinamik bir bileşendir. Otomobil gövdesinin farklı bölümlerine takılabilen spoiler modelleri hareket halindeyken oluşan hava hareketini yönetir. Önceleri sadece yüksek performanslı spor otomobillerde aerodinamik avantajlar elde etmek için kullanılan spoiler modelleri, günümüzde farklı segmentlerdeki binek araçlarda oldukça yaygın kullanıma sahiptir. Spoilerin temel işlevi aerodinamik özelliklerinden kaynaklansa da otomobil tutkunları tarafından estetik amaçlı olarak da kullanımı yaygındır.

Anatomik Spoiler Ne İşe Yarar?

Anatomik spoilerin temel kullanım amacı aerodinamik sürtünmeyi azaltarak aracın yoldaki tutuşunu arttırmaktır. Bir araç ne kadar ağır olursa, yol tutuşu o kadar iyi olur. Anatomik spoilerin mekanizması ve fonksiyonu bir uçak kanadına benzer şekilde çalışır. Aerodinamik sürtünmeye karşı daha iyi performans göstermesi için otomobilin gövdesinde aşağı kuvvet oluşturur. Spoiler olmadan, arabanın lastiklerini tutan tek şey aracın kendi ağırlığıdır. Bu nedenle, aracın ağırlığı ne olursa olsun, bir arabanın yoldaki tutuşunun sabit kalmasını sağlamak için spoiler monte edilir. Spoiler bulunmayan bir otomobilde, yol tutuşunu iyileştirmenin tek yolu otomobilin ağırlığını önemli ölçüde artırmaktır. Bununla birlikte, aracın ağırlığını arttırmak yakıt verimliliğini önemli bir oranda düşürme ve dönüşler sırasında atalet gibi dezavantajlara sahiptir. Otomobilinize spoiler ekleyerek, ilave ağırlığa ihtiyaç duymadan performans artışı sağlayabilirsiniz.

Anatomik Spoiler Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Anatomik spoiler kullanmak çok sayıda faydayı beraberinde getirir. Anatomik spoiler ile hızlı seyahat edebilen ve mükemmel yol tutuşu olan bir araca sahip olabilirsiniz. Virajlarda sorunsuz bir şekilde manevra yapabilir ve hızda önemli bir düşüşe neden olmadan kolayca dönüş yapabilirsiniz. Çekiş gücündeki artış, özellikle çok yüksek hızlarda seyahat etmek için tasarlanmış yüksek performanslı spor otomobillerde önemlidir. Spoiler kullanmanın en önemli faydalarından biri yakıt verimliliği sağlamasıdır. Arabanın önüne ya da arkasına yerleştirilebilen farklı spoiler modelleri arabanın hava akışını iyileştirmede vazgeçilmez bir rol oynar. Böylece, hareket sırasında rüzgâr arabanın kaputunun üzerine, altına ve çevresine verimli bir şekilde yönlendirilir. Azaltılmış ağırlık ile birlikte, aracın kendisini ileriye doğru itmek için çok daha az enerji harcaması sağlanır. Araç gerekli hızda hareket etmek için çok daha az yakıta ihtiyaç duyduğundan spoiler kullanarak daha yüksek yakıt verimliliği elde edebilirsiniz. Anatomik spoiler kurulumu ile performans artışının yanı sıra araç içindeki yolcuların güvenliğini de artırabilirsiniz. Anatomik spoiler bir aracın estetiğini artırarak şık ve modern bir görünüm sağlar. Aynı zamanda aracın görünürlüğünü arttırma konusunda da önemli bir rol oynar. Arka spoiler modelleri özellikle aracın arka tarafını daha belirgin hale getirir. Arkadan yaklaşan araçların, spoiler bulunan araçları görmesi daha kolaydır. Bu sayede kaza ihtimali önemli ölçüde azalır.

Spoiler Çeşitleri Nelerdir?

  • En yaygın spoiler tipi bagaj üstü spoiler modelleridir.
  • Farklı aerodinamik ihtiyaçlar için ön, arka ya da lip spoiler çeşitleri de bulunabilir.
  • Kanat tipi spoiler modelleri daha çok yarış arabalarında kullanılır.
  • Spoiler çeşitleri yaygın olarak granül dolgular ile karıştırılan ABS plastikten yapılır.
  • Fiberglas, başka bir dayanıklı spoiler malzemesidir. Genellikle özel spoiler tasarımlarında kullanılır.
  • Silikon spoiler modelleri dayanıklı olmasının yanı sıra yüksek termal dayanıklılık özelliklerine sahiptir.
  • Karbon fiber spoiler modelleri günümüzde kullanılan en modern ve çok yönlü malzeme türüdür. Hafif, dayanıklı ve kolay kalıplanabilir olması sayesinde çok yönlüdür.